FADESA POLNORD POLSKA
Mieszkania, w których chce się żyć
Villa Botanica
 

AKTUALIZACJA INFORMACJI DOTYCZĄCEJ PROCESU LIKWIDACJI HISZPAŃSKIEJ SPÓŁKI MARTINSA-FADESA S.A.

Warszawa, 15 listopada 2019

Fadesa Polnord Polska sp. z o.o. (FPP) informuje:

AKTUALIZACJA INFORMACJI DOTYCZĄCEJ PROCESU LIKWIDACJI HISZPAŃSKIEJ SPÓŁKI MARTINSA-FADESA S.A. Poniższy tekst stanowi uzupełnienie tekstu z 9 marca 2015 r. (Zaktualizowanego 5 października 2015 r.) opublikowanego na stronie internetowej.

Pytania dotyczące MARTINSA-FADESA S.A.

  1. Co oznacza otwarcie procesu likwidacji MARTINSA-FADESA S.A.?

Dnia szóstego marca 2015 roku, Wydział Gospodarczy Nr 1 Sądu w La Coruña (Hiszpania) zarządził otwarcie procesu likwidacji MARTINSA-FADESA S.A. Firma weszła w proces likwidacji, ponieważ nie udało jej się spłacić zadłużenia wobec wierzycieli w terminach ustanowionych w porozumieniu zawartym z wierzycielami w marcu 2011 roku.

Trzej członkowie Zarządu upadłościowego, którzy uczestniczyli już w postępowaniu układowym z wierzycielami od 2008 roku do marca 2011 roku zostali powołani na stanowiska likwidatorów MARTINSA-FADESA S.A. Od tej pory do ich kompetencji należy zarządzanie i rozporządzanie majątkiem spółki. Likwidatorzy opracowali plan zbycia mienia MARTINSA-FADESA S.A., który został zatwierdzony przez sędziego nadzorującego likwidację MARTINSA-FADESA S.A. zatwierdzenie planu miało miejsce 29 września 2015 roku.

W grudniu 2018 r. liczba likwidatorów została zmniejszona z trzech do dwóch.

Ustawowy termin dla likwidacji wynosi jeden rok. Z uwagi na fakt, że MARTINSA-FADESA S.A. jest jednym z największych przedsiębiorstw w sektorze nieruchomości na terenie Hiszpanii, termin likwidacji został przedłużony do 31 grudnia 2017 roku. Data ta miała charakter wyłącznie referencyjny i okres likwidacji przedłużany jest co roku przez sąd w La Coruña.

  1. Czy likwidacja MARTINSA-FADESA S.A. ma wpływ na jej spółki zależne poza Hiszpanią?

Likwidacja nie ma wpływu na spółki zależne MARTINSA-FADESA S.A. które mają siedziby poza Hiszpanią. Każda ze spółek posiada odrębną osobowość prawną. Międzynarodowe spółki zależne są podmiotami samodzielnymi i niezależnymi od MARTINSA-FADESA S.A. i prowadzą autonomiczną działalność, na którą w żadnym stopniu nie rzutuje proces likwidacji MARTINSA-FADESA S.A.

Pytania dotyczące FADESA POLNORD POLSKA SP. Z O.O.

  1. Jaki jest procentowy udział MARTINSA-FADESA SA w kapitale FPP?

 MARTINSA-FADESA SA ma 51% udziałów w kapitale FPP.

  1. Czy likwidacja MARTINSA-FADESA S.A. ma wpływ na zarządzanie i działalność FPP?

Likwidacja MARTINSA-FADESA S.A. nie ma wpływu na działalność FPP. FPP prowadzi projekty budowlane i zarządza zasobami firmy w taki sam sposób jak to miało miejsce do czasu otwarcia procesu likwidacji. 

W okresie kiedy MARTINSA-FADESA S.A. była objęta postępowaniem układowym w okresie od lipca 2008 roku do marca 2011 roku FPP również prowadziła normalną działalność. Od lipca 2008 roku FPP sprzedała ponad 3200 mieszkań w Polsce, z czego ponad 1300 w projekcie zapoczątkowanym na wiosnę 2010 roku we Wrocławiu. W tym czasie FPP nabyła także nowe grunty pod zabudowę mieszkaniową we Wrocławiu. Ostatnia działka została kupiona niedawno - w kwietniu 2018 r. Obecnie prowadzone projekty w Warszawie i Wrocławiu, zarówno te w trakcie budowy, jak i przygotowywane do realizacji idą zgodnie z planem.

FPP jest jednym z przedsiębiorstw z segmentu deweloperskiego o najlepszej płynności finansowej w Polsce, z bardzo niskim poziomem zadłużenia wobec banków. Szczegółowe informacje na temat sytuacji  FPP oraz sprawozdania finansowe spółki można znaleźć  na stronie DANE FINANSOWE

Finansowanie

  1. Budowa osiedla INNOVA CONCEPT we Wrocławiu jest finansowana przez GETIN NOBLE BANK S.A. (od lutego 2019)
  2. Budowa osiedla OSTOJA-WILANÓW w Warszawie była finansowana przez bank PEKAO S.A. (2006 - 2016)
  3. Budowa OSIEDLA-MODERNO we Wrocławiu była finansowana przez bank GETIN NOBLE BANK S.A. (2013 - 2015)
  4. Budowa osiedla APARTAMENTY-INNOVA we Wrocławiu była finansowana przez bank GETIN NOBLE BANK S.A. (2015 - 2018)

Wszystkie realizowane projekty deweloperskie FPP podlegają przepisom Ustawy z dnia 16 września 2011 r. o ochronie praw nabywcy lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego. Oznacza to, że zaliczki wpłacane przez klientów na ich przyszłe mieszkanie dokonywane są na rachunki powiernicze a następnie uwalniane przez bank po realizacji kolejnych etapów inwestycji.  

 

O Fadesa Polnord Polska

Spółka FPP została zawiązana w roku 2005, a jej akcjonariuszami są hiszpańska spółka MARTINSA-FADESA S.A. (51% kapitału) i polska spółka POLNORD S.A. (49% kapitału). W chwili obecnej FPP realizuje projekt deweloperski Innova Concept  (www.innovaconcept.pl) we Wrocławiu. Ponadto spółka FPP zrealizowała w Warszawie osiedle mieszkaniowe Ostoja Wilanów (www.ostojawilanow.pl) zaś we Wrocławiu inwestycje: Osiedle-Innova (www.osiedle-innova.com), Osiedle-Moderno (www.osiedlemoderno.pl) i Apartamenty Innova (www.apartamentyinnnova.pl). FPP posiada w Polsce tereny wystarczające do wybudowania około 350 mieszkań. Od chwili zawiązania spółki do dnia 30 września 2019 roku, FPP sprzedała 3236 mieszkań, z tego 1307 we Wrocławiu i przekazała do odbioru 3154 lokale. W roku 2018 FPP sprzedała 101 mieszkań, przekazała do odbioru 96 lokale i wystawiła faktury na 47,9 miliona złotych.

Warszawa, 15 listopada 2019


Zawiadomienie o połączeniu Fadesa Polnord Polska Sp. z o.o. ze spółką zależną FPP Powsin Sp. z o.o.
Kontakt | Polityka prywatności | Fadesa Polnord Polska
© Fadesa Polnord Polska Sp. z o.o.
Ta strona używa COOKIES.

Korzystając z niej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies, zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki.

Akceptuję